• Chorvatsko

 • Kdy?

 • Kdo?

 • Mapa
  • Pláže
  • Místo pro dovolenou
  • Nabídka destinace

  V Dubrovníku si každý vybere z velikého výběru akcí a  podujatí, které se zde v průběhu celého roku konají.  Kromě všech těchto událostí, je procházka v létě po Stradunu událostí sama o sobě, protože zde najdete spousty pouličních muzikantů, tanečních skupin, akrobatů a umělců, kteří dotvárají atmosféru Dubrovníku a činí ho jednou z nejhezčích a nejnavštěvovanějších turistických destinací.

  Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce, které se odehrávají v průběhu roku: 

   
  Festivity of St. Blaise (Sv. Vlaho)

  Slavnost Sv. Blažeje - 3. únor, Staré Město - Dubrovník

  Po silném zemětřesení, které zasáhlo Dubrovník, utekli všichni obyvatelé města na Ragusium, malou skálu. Životní podmínky byli těžké a zlé. Les z jedné strany, moře z druhé strany...  Ale tvrdě pracovali a podařilo se jim zlepšit si život. Ale jejich sousedi, Benátčané jim záviděli a brali je jako svou konkurenci. Pokusili se je napadnout a dobýt. Připluli do Gružu a na ostrově Lokrum (část Dubrovníku) tvrdili lidem, že připluli jenom pro jídlo. Ve skutečnosti však přišli, aby pokořili Dubrovník. Ale poté se zjevila pomoc z nebe - v podobě Svatého Blažeje. Kněz Stojko se právě modlil v kostele, když se mu zjevil sv. Blažej, promluvil k němu a zdělil mu pravé úmysly Benátčanů. Tím překazil plány dobytí Dubrovníku.

  Od toho dne je sv. Blažej oslavován jako jejich ochránce a 3. únor je věnován právě jemu. Celá slavnost trvá několik dnů. V den otevření slavnosti, 2. února můžete vidět dubrovnického Biskupa vypouštět bílé holuby, určitě si to nenechte ujít. Zajímavou části, je když lidé procházejí ze vztyčenými vlajkami nebo obřad zvaný "Grlicanje", který se provádí pro ochranu lidí před různymi nemocemi hrdla. Kněz na hrdlo přiloží 2 překřížené svíčky. Tento obřad se koná každý rok 2. února.

   

   
  Carnival in Dubrovnik

  Karneval v Dubrovníku - Únor, Březen, Staré Město - Dubrovník

  Durbovník se na několik dnů v únoru anebo v březnu (podle Velikonoc) promění na zcela jiný svět a to díky maskám a akcím, které se konají během karnevalu. Nejoblíbenějším momentem je, moment zvaný "Župski karneval". To je když do města přijde veliká skupina lidí převlečená v maskách lidí z politického a veřejného života a parodují současnou situaci. To je pak Stradun plný smějících, tančících a zpívajících lidí, v různých maskách. Je to ten nejlepší moment, kdy můžete být alespoň na chvilku někdo nebo něco, kým nebo čím jste vždy chtěli být.

   
  Musica eterna Dubrovnik

  Musica eterna Dubrovník - Květen, Červen, Staré Město - Dubrovník

  Na jaře si můžete vychutnan užasný zvuk klasické hudby v krásné a specielní atmosféře Rektorova Paláce. Prezentuje se zde mnoho uznávaných umělců z Chorvatska i celého světa. Kromě klasické hudby, se zde prezentuje i novodobější a tradiční hudba. Krásné átrium Rektorova Paláce dotváří celkový dojem a atmosféru.

   
  Libertas film festival

  Libertas filmový festival – Červen, Staré Město - Dubrovník

  Libertas filmový festival je zajímavým a proslulým podujatím, které se koná během léta. Promítá se množství nezávislých a dokumentárních filmů, které jsou na konci oceněny. Specielní cenou je i cena publika. Promítání filmů se konají v Kině Sloboda v Dubrovníku, divadle Marina Držiče, v letním kině Jadran a pevnosti Revelin.

   
  Dubrovnik Summer Festival

  Dubrovnický Letní Festival - 10.07.-25.08., Staré Město - Dubrovník

  Nejnavštěvovanější a nejznámejší událostí je Dubrovnický Letní Festival.  Toto podujatí je známé po celém světě a koná se již od roku 1950 od 10. Července do 25. Srpna. Festival zahajuje "Dubrovnická noc", kdy herci v kostýmech symbolicky žádají dubrovnického vévodu o povolení ke vstupu do města. Tento akt je doprovázen za zvuku hymny za svobodu a celý proces se odehrává před  Palácem Sponza. Tu noc se celé město, místní obyvatelé i turisté zabávají do skorých ranních hodin.  V období festivalu se z celého města stane jedno velké pódium, kde performují nejlepší umělci a hudebníci díla nejlepších národních i mezinárodních spisovatelů a skladatelů. 

   
  Urban culture festival

  Festival městské kultury - v letních měsících, Staré Město - Dubrovník

  V letních měsících organizuje "Sdružení mladých Orlando" po Dubrovníku mnoho koncertů, projekcí, výstav a hudebních programů.  

   
  Julian Rachlin & Friends

  Julian Rachlin & Přátelé – Září, Staré Město - Dubrovník

  Jeden z nejznámějších festivalů na světě Julian Rachlin a Přátelé se odehrává v září v Dubrovníku. Tento festival komorní hudby se koná v átriu Rektorova Paláce již od roku 2000. Julian Rachlin je známý houslista a violončelista, který hraje s mnoha slávnými a uznávanými muzikanty. Festival navštívilo mnoho známých celebrít z celého světa, jako například Kevin Spacey, Roger Moore, Tom Cruise a další.

   
  Dubrovnik early music festival

  Dubrovnický festival staré hudby - Září, Staré Město - Dubrovník

  Vzácna příležitost se vám naskytne, pokud v září navštívíte Dubrovník. Budete mít možnost slyšet zřídka předváděnou hudbu ze středověku a renesance, až po klasické období. Celý festival se odehrává v átriu Rektorova Paláce a díky tomuto festivalu vám Dubrovník a jeho historie utkví v paměti.

   

   

  Feast of Saint Nicholas - Dubrovnik

  Svátek svatého Mikuláše - 6 prosinec

  Svatý Mikuláš je ochráncem dětí a námořníků.  Ale v Dubrovníku je 6. prosinec i vzpomínkou na den, kdy Srbi zahájili nejtěžší útok ve válce v roce 1991. Navzdory velikých škod a ztrát se Dubrovníku podařilo ubránit. V Paláci Sponza můžete navštívit památní místnost padlých Dubrovnických obránců a je to současně i jedno z nejnavštěvovanějších muzeí ve městě. Najdete zde mnoho fotek z útoku a z života padlých.

   
  Christmas in Dubrovnik

  Vánoce v Dubrovníku 13. – 31. prosinec

  Během prosince se v átriu Paláce Sponza koná množství představení, zvaných Vánoční trhy. Vše začíná dnem svaté Lucie 13.12. Vánoce v Dubrovníku jsou opravdu specielním zážitkem, který jen tak někde jinde nezažijete. Celé město je ozdobeno vánočními motivy. I městské hradby, které vás vezmou jako v pohádce zpátky do minulosti, do období renesance. Během Vánoc se koná mnoho podujatí před kostelem Svatého Blažeje - koncerty, taneční vystoupení, vystupují dětské soubory a samozřejmě i Děda Mráz. Také specielní programy pro děti, od čtení pohádek po recitování a zpívání. Také si můžete užít vystoupení od známé dubrovnícké folklórní skupiny Linđo.

   
  New Year`s Eve Dubrovnik

  Nový rok - 31. prosinec

  Oslavy příchodu Nového roku na Stradunu jsou skutečně spektakulární.  Oslavy v roce 2001 byli zařazeny do top 10 destinací na světě pro oslavy Nového roku. Poslední noc roku 1999 a příchod roku 2000 očekávalo na Stradunu 30 tisíc lidí. Bohatý program provází oslavy již den předem, ale také i první den nového roku 01.01. Také v mnoha dubrovnických hotelech se můžete zabavit u programu s chorvatskými hvězdami.

   
  Dubrovnik Symphony Orchestra

  Koncerty Dubrovnického Symfonického Orchestru, koncerty v průběhu celého roku

  Dubrovnický Symfonický Orchestr je profesionální hudební orchestr Dubrovníku.  Orchestr vystupuje v rámci Dubrovníckeho letního festivalu, na Silvestra, ale i během celého roku. V létě se koncerty konají v átriu Rektorova Paláce a v zimě v pevnosti Revelin. Koncerty navštěvuje mnoho turistů, který si přijdou vychutnat hudbu tohoto celosvětově známého tělesa. 

   
  Folklore Ensemble Linđo

  Folklorní soubor Linđo, vystupuje během celého roku

  Folklorní soubor Linđo  vystupuje již 40 let a i díky němu je město Dubrovník známé v Německu, Itálii, Řecku, Velké Británii, USA a Japonsku ... Linđo je nejoblíbenější tanec v Dubrovníku, který je doprovázen starým jiho-dalmátským nástrojem se 3 strunami, zvaném lijerica. Linđo je typickým tancem města Dubrovník a jeho regiónu. Dnes je Linđo symbolem Dubrovníku, něčím, čím je toto město známé a populární po celém světě. 

  Prozkoumejte více