• Chorvatsko

 • Kdy?

 • Kdo?

 • Mapa
  • Pláže
  • Místo pro dovolenou
  • Nabídka destinace

  Dubrovník, historie až po současnost

  Celou svoji minulost byl Dubrovník součástí Dubrovnické republiky, která pozůstavala z města Dubrovník, Konavle, Cavtatu, Stonu a dalších menších míst společně s Dubrovnickými ostrovy. Svojí nezávislost Republika Dubrovník získala již ve 14. století. V 16. století dosáhla svého vrcholu s obchodováním především s Osmanskou říší, ale také s Itálií a Španělskem. Její rozvoj byl postaven na obchodu a námořnictví. Dubrovník měl jedno z nejlepších námořnictví v historii. Pád Republiky Dubrovník začal v roce 1667. Ve stejném roce zasáhlo Dubrovník veliké zemětřesení, celé město bylo zničeno a přibližně 3.000 lidí přišlo o život. Zemětřesení následoval veliký požár, který zničil veliké kulturní dědictví, které bylo budováno po stáletí. Ale Dubrovník se brzo vzpamatoval a znovu vstal z popela.

  V roce 1808 Republika Dubrovník zanikla a Dubrovník skončil pod nadvládou Rakouska, jako část Dalmátskeho království. Dubrovník zvládnul i mnoho pokusů o jeho dobytí, ale pokaždé odolal a zachoval si svojí nezávislost a svobodu. V novodobé historii se musel ještě jednou poprat za svojí svobodu a dnes je jedním z nejkrásnějších měst a jednou z nejnavštěvovanějších destinací na světě, díky své historii, kulturnímu dědictví a městským hradbám, kterými je známý po celém světě a které byli postaveny pro obranu města.

   

   

  Válka v Chorvatsku

   

  V současnosti je Dubrovník bezpečným městem, ale před 20 lety bylo Staré Město zničeno. Určitě jste slyšeli o válce v Chorvatsku a o škodách, které na tomto městě napáchala. Válka začala v Chorvatsku  v roce 1991 a byla to válka za svobodu a nezávislost Chorvatska. Válka začala Srbským napadnutím po rozpadu Jugoslávie. Pokusili se o obsazení a ovládnutí Chorvatska, aby se stalo součástí Srbska. Válka zkončila v roce 1995, kdy Chorvatsko osvobodilo svoje okupované území. Dubrovník byl jedním z nejzničenějších měst v průběhu války. Byl napaden z východní Hercegoviny a z Černé hory. V říjnu 1991 byl zcela obléhán a to bylo to nejtěžší období. I když bylo město pod ochranou UNESCO, bylo napadeno z moře, ze vzduchu i z hor kolem Dubrovníku. Město Dubrovník, spousta jeho kulturních pamětihodností  a jeho okolí bylo zničeno. Ti, kteří se více o toto období zajímají, mohou navštívit muzeum Imperial na vrchu Srd, kde se nachází Muzeum války. Ale všechny škody byli opraveny a dnes už jen někdo těžko pozná, že někdy v Dubrovníku byla válka. Není zde ani památky po tom, že město bylo skoro kompletně zdevastované. Jeho krása, kulturní památky a bohatství turistické nabídky, jako i pohostinnost místních lidí, činí dnes z Dubrovnik jednu z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí.

  Prozkoumejte více