• Chorvatsko

 • Kdy?

 • Kdo?

 • Mapa
  • Pláže
  • Místo pro dovolenou
  • Nabídka destinace

  Dubrovník je domovem mnoha známých osobností, známymi po celém světě. Všichni jsou takovým symbolem tohoto města a svým způsobem učinili Dubrovník nespmrtelným.

   

  Těmi nejznámějšími jsou:

   
  Marin Drzic

  Marin Držić

  Tento známý spisovatel žil v 16. století. napsal mnoho drám a komedií, jako: Pomet, Tirena, Novela od Stanca (Novela Stanca), Dundo Maroje, Skup (Lakomec). Hodně jeho drám a komédií se hraje i v rámci Dubrovnického letního festivalu. V Dubrovníku se nachází i dům Marina Držiće.

   
  Ivo Vojnovic

  Ivo Vojnović

  Tento Chorvatský spisovatel žil v 19.století. Také se o něm někdy mluví, jako o posledním velkém Dubrovníckém spisovateli. Napsal Geranium, Perom i olovkom, krátkou povídku Ksanta, Lapadski soneti. Ale jeho nejznámějšími díly jsou ty, které jsou interpretovány v průběhu Dubrovnického letního festivalu: Ekvinocijo and Dubrovačka trilogija (Dubrovnická trilogie), ve které popsal pád Republiky Dubrovník.

   
  Marin Getaldic

  Marin Getaldić

  Chorvatský matematik a fyzik, žijící v 16.století.

   
  Frano Supilo

  Frano Supilo

  Chorvatský politik a novinář, který se narodil v Cavtatě v roce 1870.

   
  Ruder Boskovic

  Ruđer Bošković

  Byl matematik, astronóm, diplomat, fyzik a fylozof, žijící v 18.století.

   
  Vlaho Bukovac

  Vlaho Bukovac

  Je nejlepším Chorvatskym malířem. Narodil se v Cavtatě v roce 1855. V Cavtatě můžete navštívit jeho rodný dům.

   

   

  Kromě těch, kteří udělali Dubrovník známým, jsou tady i dlaší osobnosti, kteřím se to přes sport, hudbu a umění daří dobře i dnes.

   

   
  Luko Paljetak

  Luko Paljetak

  Chorvatský spisovatel, narozený v roce 1943. Je autorem mnoha esejí, vědeckých studií, dětských knížek a básniček. Za svoje díla dostal i spousty ocenění.

   
  Tereza Kesovija

  Tereza Kesovija

  Známá Dubrovnická muzikantka, která je známá v celé Evropě. Zpívala své písničky v 8 jezicích: Slovinsky, Italsky, Francouzsky, Rusky, Anlicky, Německy, Španělsky a Portugalsky.

   
  Ibrica Jusic

  Ibrica Jusić

  Známý hudebník, který je na scéně více než 30 let. Vystupuje také v rámci Dubrovnického Letního Festivalu.

   
  Sanja Jovanović

  Slavná Chorvatská olympijská plavkyně, která dosáhla velikých úspěchů. Narodila se v roce 1986, ale za svoji dosavadní kariéru nazbírala již mnoho zlatých a stříbrných medailí.

   
  Mihovil Spanja

  Mihovil Španja

  Tento Chorvatský atlét získal mnoho zlatých a stříbrných medailí na Paralympiádách. Narodil se v roce 1984 a například plavat začal když mu bylo jenom 1,5 roku. Teď je pýchou Dubrovníku.

   
  Jelena Percin

  Jelena Perčin

  Tato oblíbená Chorvatská herečka se narodila v Dubrovníku. Dnes hraje v mnoha seriálech.

   
  Vaterpolo klub Jug Dubrovnik

  Klub vodního póla Jug

  Toto je nejoblíbenější vodnopólistický klub v Chorvatsku. Jeho specifičností je i to, že skoro všichni hráči pochází z Dubrovníku a tam se i naučili hrát vodní pólo. Mnoho hráčů z tohoto klubu bylo členy národního týmu, který v roce 2007 vyhrál světový pohár v Melbourne.

   

  Prozkoumejte více