• Chorvatsko

  • Kdy?

  • Kdo?

  • Mapa
  • Pláže
  • Místo pro dovolenou
  • Nabídka destinace

Split a vše, co potřebujete vědět

Split, starořímské město, vyrostlo kolem paláce, který dal vystavět římský císař Dioklecián před 1700 lety, protože zde chtěl prožít poslední léta svého života. Diokleciánův palác a četné památky z římských dob se zachovaly dodnes; v areálu paláce se nachází i katedrála, která byla na mauzoleu císaře Diokleciána vystavěna v 7. století; byla pojmenována po patronu města Splitu, svatém Domniovi (sv. Duje). V zachovalé části paláce, ve sklepeních, se konají různé akce, jako například Diokleciánovy večery a večery chorvatské hudby. Zvlášť impresivní je provedení opery Aidy na Peristilu v rámci Splitských letních her. Dnes je Diokleciánův palác jedinečným areálem paláce na světě, který je stále ještě obydlený - již 1700 let tady obyvatelé Splitu žijí.

Na riviéře jsou pláže pro každého. V okolí Splitu na vás čekají většinou oblázkové pláže a kolem hotelů jsou betonové terasy. Známá splitská pláž Bacvice je písčitá a najdete ji přímo ve středu města.

Kulturně-historické památky ve Splitu vám budou vyprávět příběh o tomto tisíciletém městě. Projděte se k impozantní soše Grgura Ninského a chytněte ji za palec, to vám přinese štěstí nebo se vám splní přání. Přímo u vchodu do města je Salona, největší archeologická lokalita na východním pobřeží Jadranu a uprostřed města můžete prohlédnout lázně s vlastním zřídlem léčivé sirnaté vody.

Na poloostrově západně od městského přístavu stál benediktýnský klášter sv. Štěpána (samostan sv. Stipana) pod borovicemi a Diokleciánův palác (Dioklecijanova palača) je každopádně místo, které musíte navštívit. Hradby, tři brány Zlatá, Stříbrná a Železná, mausoleum a ústřední náměstí Peristil, se dochovaly do dnešních dnů. Nesmíme zapomenout ani na Jupiterův chrám (Jupiterov hram) nebo na Vestibul, náměstí jižně od Peristilu.

Rezervujte si své soukromé ubytování v Splitu: 
Soukromé ubytování Split

Soukromé ubytování

Apartmány Okrug Gornji
Apartmány Okrug Donji
Apartmány Arbanija
Apartmány Mastrinka
Apartmány Slatine

Apartmány Kaštela
Apartmány Trogir

Apartmány Vinisce
Apartmány Seget Donji
Apartmány Seget Vranjica
Apartmány Marina
Apartmány Sevid

Soukromé ubytování - na ostrovech nedaleko Splitu

Apartmány Brač
Apartmány Hvar
Apartmány Korčula
Apartmány Drvenik

Zaklepejte letos v létě na naše dveře, jsou vždy otevřené...

Prozkoumejte více