• Chorvatsko

  • Kdy?

  • Kdo?

  • Mapa
  • Pláže
  • Místo pro dovolenou
  • Nabídka destinace

Mljet

Je jeden z větších ostrovů v Jihodalmatském souostroví (100,4 km2), v jeho vnějším pásu. Má 1240 obyvatel. Od Dubrovníka je vzdálen 23. nám. mil, od Korčuly 13 nám. mil. Od poloostrova Pelješac je oddělen Mljetským průlivem (Mljetski kanal). Na jih od něj je již otevřené moře.

Mljet se pokládá za jeden z nejkrásnějších ostrovů Jadranu. Je současně nejzalesněněnjším jadranským ostrovem - lesy pokrývají 72 % jeho plochy. Nejvíce se cení krásné borové lesy (borovice halepská) a dubové porosty (dub cesmínový) na severozápadě ostrova. Nechybí tu ani cedrové háje.

Mljet je typický vápencový, krasový ostrov s četnými dolinami, poli a jeskyněmi. Z jeskyní je nejznámější tzv. Odysseova jeskyně, dále jeskyně Jama, jeskyně Movriča dlouhá tisíc metrů a další. Pobřeží je velmi členité. Ostrov dosahuje největší výšky vrchem Velji Grad (514 m) ve střední části ostrova. Při severozápadním a severním pobřeží je několik ostrůvků (Polace Moracnik, Tajnik, Kobrava, Ovrata, Pomeny Pomestak, Glavat aj.).

Pro své geologické zvláštnosti, bohaté rostlinstvo a živočišstvo i neporušený krajinný ráz byla severozápadní část ostrova Mljet prohlášena národním parkem o rozloze 54 km2. Založení tohoto národního parku v roce 1961 představovalo první pokus o ochranu původního ekosystému na Jadranu - jedinečného geologického a oceánografického jevu.

Lodní linky na Mljet:

katamaránem: Dubrovník - Luka Šipanska - Sobra (Mljet) - Polače (Mljet) - Korčula - Ubli (Lastovo) nebo trajektom z Dubrovníku: Rijeka - Split - Stari Grad (Hvar) - Korčula - Sobra (Mljet) - Dubrovník nebo z  poloostrova Pelješac: Prapratno (Pelješac) - Sobra (Mljet).

Více o lodních linkách na Mljet

Rezervujte si své soukromé ubytování na ostrově Mljet:
Soukromé ubytování Mljet

Zaklepejte letos v létě na naše dveře, jsou vždy otevřené ...

Prozkoumejte více